Jak wybrać prasę krawędziową?

Tonaż prasy wymagany przy gięciu powietrznym

Wymagana siła do ugięcia stali czarnej to 8 ton/ mm/ m.
Przykład:
1,5 metrowy detal o grubości 3 mm wymaga 8 x 3 x 1.5 = 36 ton
Można również użyć rozkładu sił z tabeli poniżej.

prasa krawędziowa

Długość prasy

Właściwy dobór długości prasy musi być dostosowany do długości gięcia wybranych elementów.
Ponadto ze względu na ramy boczne nie każde gięcie może być wykonane napełnej długości maszyny. Przy pełnej długości gięcia głębokość giętej półki będzie ograniczona ze względu na wielkość wycięcia ( throat-gardło) w ramie maszyny, zazwyczaj jest to ok 300 mm. Gięcie większych półek będzie ograniczała przestrzeń pomiędzy ramami bocznymi. Najczęściej jest to ok. 500 mm mniej niż maksymalna długość gięcia.
Opis działania maszyny
Ruch belki górnej w górę i dół odbywa się za pośrednictwem siłowników hydraulicznych i jest monitorowany przez dwa przetworniki przemieszczenia znajdujące się na lewej i prawej części ramy maszyny, które mierzą niezależnie pozycję w której aktualnie znajduje się belka górna maszyny.

Dodatkowe przydatne opcje

Szybka wymiana narzędzi
Przy małych seriach gięcia, opreator może niejednokrotnie spędzić więcej czasu na wymianie narzędzi niż na produkcji. Nowoczesne systemy szybkiej zmiany narzędzi górnych i dolnych (mechaniczne lub hydrauliczne) mogą ograniczyć ten czas, co pozwoli na zdecydowanie zwiększenie produktywności,
Zderzak
Zwiększając liczbę osi sterowanych CNC operator potrzebuje mniej czasu na ustawienie maszyny.
X – zderzak przód/tył
delta X – niezależny ruch palca zderzaka przód/tył
R – ruch góra/ dół belki zderzaka
osie Z1 i Z2 – ruch palców zderzaka na lewo i prawo od środka osi maszyny
Crowning – Kompensacja strzałki ugięcia
W trakcie gięcia belka górna ulega odkształceniu pod wpływem sił nacisku. Aby skompensować ten efekt stosuje się system kompensacji strzałki ugięcia, pozwalający na zniwelowanie tego odkształcenia. Crowning może być ustawiany manualnie lub CNC.